Periodontologia to dziedzina stomatologii zajmująca się profilaktyką i leczeniem chorób przyzębia oraz błony śluzowej. Zapalenie przyzębia, zwane potocznie paradontozą, jest zaraz po próchnicy najczęściej występującą chorobą jamy ustnej. Jej konsekwencje mogą być bardzo poważne, ponieważ w skrajnym stadium prowadzi ona do utraty zębów. Jednak można temu zapobiec w prosty sposób - wystarczy regularnie uczęszczać na wizyty higienizacyjne oraz skrupulatnie dbać o higienę zębów i okolic okołozębowych.

 

Jak rozpoznać chorobę przyzębia?

Zapalenie przyzębia charakteryzuje się specyficznymi objawami, które można w łatwy sposób zaobserwować samodzielnie. Nie należy ich ignorować, ponieważ choroba postępuje bardzo szybko. Gdy tylko wystąpią pierwsze symptomy paradontozy, należy udać się na wizytę do lekarza stomatologa, który zweryfikuje stan zdrowia jamy ustnej i w razie konieczności przeprowadzi leczenie, które we wczesnym etapie choroby obejmuje najczęściej tylko proste zabiegi higienizacyjne. Odpowiednio szybkie podjęcie leczenia pozwala uniknąć poważnych konsekwencji paradontozy, do których należy również utrata uzębienia.

 

Najczęstsze objawy chorób przyzębia:

  • krwawienie dziąseł,
  • rozchwianie zębów,
  • zaczerwienie lub obrzęk dziąseł,
  • nieprzyjemny zapach z ust,
  • wrażliwość zębów na temperaturę,
  • wydłużanie się koron zębów.

 

Przyczyny chorób przyzębia

Przyczyną zapalenia przyzębia są bakterie, które w jamie ustnej mają doskonałe warunki do szybkiego namnażania się. Gromadzą się przede wszystkim w zalegającym kamieniu nazębnym. Stanowi on zmineralizowaną płytkę nazębną, powstałą z osadów pojawiających się na zębach. Usunięcie go podczas standardowego szczotkowania zębów nie jest możliwe, więc jego ilość wzrasta pomimo codziennego dbania o higienę jamy ustnej. Często kamień zajmuje także przestrzenie, znajdujące się poniżej linii dziąseł, pogłębiając kieszonkę poddziąsłową. Powoduje to stan zapalny, w wyniku którego dziąsła stopniowo cofają się i zanikają. W ten sposób szyjki zębowe zostają odsłonięte, co jest przyczyną silnej nadwrażliwości zębów na temperaturę, objawiającej się ostrym, nagłym bólem. Z czasem dochodzi do rozchwiania zębów, a jeśli nie zostanie podjęte leczenie – istnieje znaczne ryzyko ich utraty.

 

Jak leczymy choroby przyzębia?

Leczenie chorób przyzębia polega przede wszystkim na wyeliminowaniu przyczyny problemu – bakterii. W tym celu konieczne jest usunięcie kamienia nazębnego, który jest ich siedliskiem. Jest to możliwe wyłącznie za pomocą profesjonalnych zabiegów, wykonywanych w gabinecie stomatologicznym. Po dokładnym zbadaniu stanu jamy ustnej lekarz dentysta może zalecić higienizację zębów. Przeprowadzanie jej regularnie co pół roku powinno skutecznie zapobiec ponownemu pojawieniu się choroby.

 

Zabiegi z zakresu periodontologii, wykonywane w Nanodent:

  • Skaling naddziąsłowy - zabieg polegający na oczyszczeniu powierzchni zębów z kamienia nazębnego za pomocą specjalnego skalera ultradźwiękowego. Urządzenie to działa na zasadzie drgań o bardzo wysokiej częstotliwości, które rozbijają kamień nazębny i umożliwiają jego usunięcie. Metoda ta zwykle nie powoduje żadnego dyskomfortu, ale u szczególnie wrażliwych Pacjentów stosowane są preparaty znieczulające,
  • Skaling poddziąsłowy – zabieg, który przeprowadza się w sytuacji, gdy kamień nazębny zgromadził się pod powierzchnią dziąsła. Od skalingu naddziąsłowego różni się tym, że oprócz skalera ultradźwiękowego wykorzystuje się także narzędzia ręczne, które pozwalają dotrzeć do wszystkich trudno dostępnych miejsc. W większości przypadków zabieg przebiega bezboleśnie, a w razie konieczności może zostać zastosowane znieczulenie miejscowe,
  • Kiretaż - chirurgiczne oczyszczanie korzenia i kieszeni dziąsłowych z kamienia nazębnego, będącego przyczyną stanu zapalnego. Kieszonka dziąsłowa powstaje wtedy, gdy przestrzeń między brzegiem dziąsła a jego przyczepem zostaje pogłębiona. Odpowiednio wcześnie wykonany kiretaż pozwala całkowicie zlikwidować stan zapalny. Dzięki temu tkanki przyzębia mogą ponownie połączyć się z korzeniem zęba i równowaga w jamie ustnej zostaje przywrócona.

 

Co możesz teraz zrobić?

Systematyczność to podstawa w skutecznej profilaktyce chorób przyzębia. Dlatego dla naszych stałych Pacjentów przygotowaliśmy darmową konsultację raz na pół roku. Dołącz do grona zadowolonych Pacjentów i zacznij badać stan swojej jamy ustnej regularnie.

WYPEŁNIJ FORMULARZ LUB ZADZWOŃ
POD NUMER 41 362 13 63 I UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ.

Poznaj ekspertów w leczeniu paradontozy

właściciel gabinetu

właściciel gabinetu

Właściciel i założyciel kliniki Nanodent oraz współzałożyciel Pracowni Protetycznej Nano-Tech. Absolwent Oddziału Stomatologii Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, absolwent studiów w zakresie implantologii stomatologicznej na Uniwersytecie w Nowym Jorku, absolwent prestiżowego Centrum Szkoleniowego dla lekarzy dentystów KOIS Center w Seattle USA. 

Czytaj dalej

właściciel gabinetu

Absolwentka Wydziału Lekarsko-Dentystycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. W naszym gabinecie zajmuje się leczeniem zachowawczym i endodoncją. Interesuje się stomatologią estetyczną i w tym kierunku rozwija swoją wiedzę i umiejętności. Regularnie uczestniczy w licznych kursach i szkoleniach, dzięki którym podnosi swoje kwalifikacje

Czytaj dalej

właściciel gabinetu

Absolwent Wydziału Lekarsko-dentystycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. W naszym gabinecie zajmuje się leczeniem zachowawczym i endodoncją. Nieustannie udoskonala swoje umiejętności biorąc udział w licznych szkoleniach i kursach z zakresu leczenia interdyscyplinarnego.

Czytaj dalej

Zobacz jak przebiegło leczenie paradontozy 

Przeczytaj najczęstsze pytania pacjentów, u których stwierdzono paradontozę

Czy paradontozę można wyleczyć?

Jak najbardziej. Do wyleczenia paradontozy w początkowym stadium może wystarczyć odpowiednia higiena jamy ustnej oraz bezinwazyjne zabiegi profilaktyczne. Jeżeli natomiast choroba znacznie postąpiła, do jej wyleczenia konieczne będzie wykonanie bardziej złożonego leczenia, m.in. z zakresu chirurgii stomatologicznej.

Czy paradontoza jest chorobą zakaźną?

Tak, paradontoza to choroba zakaźna, która może przenieść się z jednego zęba na inne.

Czy paradontoza dotyka tylko osoby w starszym wieku?

To mit. Co prawda, z wiekiem ryzyko pojawienia się choroby wzrasta, jednak paradontoza może pojawić się nawet wśród młodych osób.

image

Nanodent Wysoko oceniany dentysta w kielcach

Mamy już ponad 8 000 zadowolonych pacjentów

Pragnę serdecznie podziękować wszystkim pracownikom Nanodent za ich profesjonalne podejście do klienta i współpracę. Dr.Ciesielski i Dr.Wiaterek dobrze wiedzą co robią, przy tym dokładnie wyjaśniają stan zębów oraz proponowane leczenie. Wiedzialam że mogę im zaufać i się nie pomyliłam. Z całą pewnością będę polecać klinikę Nanodent. Thank you Nanodent for your professionalism, expertise and accommodations.

Magdalena Lim

Jestem pacjentką gabinetu Nanodent od niedawna, jestem zachwycona poziomem, jakością wykonywanych usług, oraz wiedzą dentystów. Trafiłam tam z polecenia(poczta pantoflowa-jedź tam na pewno Ci pomoże).Mam porównanie jak można wyleczyć zęba w innych gabinetach nawet jeśli chodzi o założenie zwykłej plomby.
Większość ubytków miałam robione pod mikroskopem, efekt końcowy niesamowity - ciężko odróżnić zęba leczonego od zdrowego. Ja się zgłosiłam z poważniejszym problemem niż zwykła plomba, dokuczało mi zgrzytanie zębami przez co je ścierałam i dopiero dr Ciesielski pomógł mi. Odbudował mi zęby i poprowadził leczenie tak iż problem z którym się pojawiłam ustąpił.Miałam krótkie starte zęby a mam pięknie odbudowane. Dziękuje za profesjonalizm całej załodze Nanodentu.

Joanna Pietras

W końcu sensowny dentysta, ogarnięte wszystkie zęby, polecam naprawdę warto cena idzie za jakością usługi.

Anna G

Zobacz co o leczeniu w Nanodent Mówią nasi pacjenci

image

10 Rzeczy

które powinieneś wiedzieć zanim wybierzesz dentystę

Zostaw nam wiadomość

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat leczenia? Jesteś gotowy poznać naszych lekarzy i ekspertów stomatologii?

Wypełnij poniższy formularz i umów się na konsultacje!